16 medali Polaków w zawodach Nadziei Olimpijskich

16 medali (2 złote, 8 srebrnych i 6 brązowych) wywalczyły polskie osady w zakończonych wczoraj w czeskich Racicach zawodach Nadziei Olimpijskich w kajakarstwie. W imprezie wzięli udział zawodnicy z 33 państw z 5 kontynentów.

Z workiem medali wrócą do kraju Klaudia Szulecka i Julia Walczak. Najpierw Polki były bezkonkurencyjne w konkurencji C2 1000m (2000) wyprzedzając m.in. osadę węgierską i niemiecką by na drugi dzień potwierdzić swoją dominację na 500m, zwyciężając z tymi samymi osadami. Dwukrotnie (1000m i 500m) na siódmej pozycji uplasowała się druga z naszych osad Adrianna i Ewelina Antos. Do dwóch krążków zdobytych w C2 Szulecka dołożyła jeszcze srebro w konkurencji C1 200m (9. miejsce – Aleksandra Jacewicz) oraz brąz w parze właśnie z Jacewicz w C2 200m (5. miejsce – siostry Antos).

Julia Walczak natomiast dołożyła do swojego dorobku srebro zdobyte w konkurencji C1 1000m (6. miejsce - Aleksandra Jacewicz).

Srebrny medal w konkurencji K1 1000m (2002) wywalczył Bartosz Hałas. Bezkonkurencyjny na tym dystansie był zawodnik węgierski, który przypłynął ponad 3 sekundy prze Polakiem. Na trzecim miejscu uplasował się drugi z Polaków Marcin Nowacki. Na dystansie 500m role się odwróciły, to Nowacki stanął na podium, a konkretnie na trzecim jego stopniu. Natomiast Hałas musiał zadowolić się miejscem ósmym. Kolejny srebrny medal wywalczył duet kajakarzy na 1000m Hubert Olszewski i Marcin Jakubowski (zwyciężyła osada niemiecka, a na 5. Pozycji dopłynęli Piotr Czereszko i Mateusz Wiśniewski). Dzień później Olszewski i Jakubowski uplasowali się na 4. pozycji na dystansie 500m.

Ze srebrem wróci także Wojciech Pilarz, który w konkurencji sprinterskiej K1 200m (2002) musiał uznać wyższość jedynie reprezentanta z Węgier (Marcin Nowacki – 6. Miejsce). Po kolejne srebro sięgnęły Sandra Ostrowska i Julia Olszewska. Polki w konkurencji K2 200m (2000) przegrały zaledwie 0,6s z osadą węgierską, a podium uzupełniły zawodniczki z Niemiec.

Także ze swojego startu mogą być zadowolenie Sebastian Aleksandrowicz i Paweł Domiński, którzy na dystansie 200m zajęli drugą pozycję tuż za duetem węgierskim.

Na trzecim miejscu w konkurencji K4 500m przypłynęli Hubert Olszewski/ Marcin Jakubowski/ Piotr Czereszko/ Bartosz Grabowski. Po zaciętej walce dwie pierwsze finiszujące osady były niemieckie.

Grabowski do swojego dorobku medalowego dołożył również brązowy medal w konkurencji K1 200m przegrywając jedynie z reprezentantem Serbii i Słowacji

Po brąz w konkurencji K1 500m sięgnęła Sandra Ostrowska. Przed Polką do mety dopłynęły dwie zawodniczki węgierskie (8. Miejsce - Julia Olszewska). Olszewska jednak pokazała, że woli dystanse sprinterskie, zajmując w K1 200m drugą pozycję (7. Miejsce – Julia Wieczorek).

Dalsze miejsca polskich osad w finałach A:

4 miejsce C1 500m (2000) – Klaudia Szulecka, 6. miejsce Julia Walczak

4 miejsce C2 1000m (2000) – Sebastian Aleksandrowicz/ Paweł Domiński

4 miejsce C4 500m – Sebastian Aleksandrowicz/ Paweł Domiński/ Jakub Wojciechowski/ Noel Czepe, (8. Miejsce – Igor Stasik/ Kacper Bugajczyk/ Kacper Bugajski/ Adrian Klos)

4 miejsce K2 1000m (2000) – Natalia Jarosz/ Julia Wieczorek, 5. miejsce Sandra Ostrowska/ Julia Olszewska

4 miejsce C1 200m (2000) – Sebastian Aleksandrowicz

4 miejsce C2 200m (2001 – 2002) – Jakub Wojciechowski/ Noel Czepe

6 miejsce K2 500m (2001 – 2002) – Wojciech Pilarz/ Emil Czepe

6 miejsce K4 500m - Sandra Ostrowska/ Natalia Jarosz/ Julia Wieczorek/ Julia Olszewska

6 miejsce K4 200m – Patrycja Hołysz/ Natalia Jarosz/ Julia Wieczorek/ Julia Olszewska

7 miejsce C2 1000m (2001 – 2002) – Justyna Dorozińska/ Natalia Siemieniuk

8 miejsce K1 1000m (2001) – Damian Liskowiak

8 miejsce C1 1000m (2000) – Adrian Klos

8 miejsce K2 200m (2000) - Hubert Olszewski/ Marcin Jakubowski

8 miejsce K2 1000m (2001 – 2002) – Patrycja Hołysz/ Natalia Wojciechowska

8 miejsce C2 500m (2001 – 2002) – Jakub Wojciechowski/ Noel Czepe

8 miejsce K4 200m - Hubert Olszewski/ Marcin Jakubowski/ Piotr Czereszko/ Bartosz Grabowski