Posnania na podium w klasyfikacji medalowej Mistrzostw Polski Seniorów w kajakarstwie

MP Seniorow, Poznan 8.2020, zdj. PZKaj

Wysoka temperatura dała się we znaki polskim kajakarzom, którzy w weekend 15-16 sierpnia rywalizowali na torze regatowym Malta w Poznaniu o medale Mistrzostw Polski Seniorów, 9. Mistrzostw Polski w Parakajakarstwie i Ogólnopolskich Regat kajakowych juniorów i młodzików im. Rafała Piszcza.

W klasyfikacji medalowej MP zwyciężył AZS Politechnika Opole przed AZS-AWF Gorzów i  Posnanią Poznań. Natomiast w punktacji regat im. Rafała Piszcza zwyciężyła Posnania Poznań przed Zrywem Wolsztyn i Wartą Poznań.

W pierwszym sobotnim finale (K1 1000m) fenomenalnie zaprezentował się zawodnik Posnanii Poznań Bartosz Stabno stając na pierwszym miejscu podium. 10 minut później po medal tym razem brązowego kruszcu w C1 1000m popłynął Vincent Słomiński. Zawodnik poznańskiego Stomila musiał uznać wyższość Wiktora Głazunowa (AZS-AWF Gorzów) oraz Mateusza Kamińskiego (OKSW Olsztyn). Następnie w K1 1000m po srebro sięgnęła Anna Zagorska (OŚ AZS Politechnika Poznańska), która na metę przypłynęła niecałą sekundę za Justyną Iskrzycką (AZS-AWF Katowice). Po brązowy medal w K2 1000m popłynęła osada Posnanii Poznań w składzie Joanna Heneczkowska i Angelika Skorupińska (zwyciężyła osada AZS Politechniki Opole -  Karolina i Paulina Markiewicz). W C4 1000m poznańskie osady stanęły na drugim (Remigiusz Nowaczyk/ Łukasz Nowak/ Gilbert Paluch/ Dawid Kozio – AZS-AWF Poznań) i trzecim miejscu podium (Dominik Nowacki/ Szymon Sobczak/ Michał Kudła/ Łukasz Witkowski – Posnania Poznań). Zwyciężyła osada AZS-Politechniki Opole - Piotr Kuleta/ Mateusz Zuchora/ Mateusz Borgieł/ Alexander Marasa.

W sesji popołudniowej wodniacy zmierzyli się na połowę krótszym dystansie – 500m. W C1 ponownie na trzecim miejscu zameldował się Vincent Słomiński, a pierwszy był Głazunow. Po brąz w C1 sięgnęła Magda Stanny (Warta Poznań); zwyciężyła Dorota Borowska (NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki). Po swój kolejny złoty krążek popłynął Bartosz Stabno, który w osadzie K2 wraz ze Stanisławem Szafrańcem nie miał sobie równych. Poznańskie osady zajęły dwa pierwsze miejsca w rywalizacji K2 kobiet. Na pierwszym miejscu do mety dopłynęły zawodniczki Energetyka – Klaudia Cyrulewska/ Martyna Klatt. Po srebro natomiast Karolina Naja i Małgorzata Puławska (Posnania Poznań). Finał C2 kobiet całkowicie zdominowany został przez osady ze stolicy Wielkopolski, które zajęły aż pięć pierwszych miejsc. Wśród nich najlepsza okazała się załoga AZS-AWF Poznań – Katarzyna Szperkiewicz i Patrycja Mendelska. Kolejne dwa (złoto i srebro) medale dla Poznania padły łupem kajakowych czwórek. Na pierwszym miejscu dopłynęła osada Posnanii Poznań – Stanisław Szafraniec/ Wojciech Tracz/ Filip Weckwert/ Jakub Michalski, na drugim natomiast zawodnicy Energetyka – Patryk Kulczyński/ Robert Nowakowski/ Sławomir Witczak/ Jarosław Kajdanek. W ostatnim sobotnim finale po brązowy medal w K4 popłynęły Joanna Heneczkowska/ Małgorzata Puławska/ Karolina Naja/ Angelika Skorupińska (Posnania Poznań); zwyciężyła osada Zawiszy Bydgoszcz – Sandra Ostrowska/ Katarzyna Kołodziejczyk/ Nicole Gapska/ Helena Wiśniewska.

Pozostali zwycięzcy pierwszego dnia zawodów:

K2 1000m – Michał Bil/ Piotr Morawski (AZS Politechnika Opole)

C2 1000m – Piotr Kuleta/ Mateusz Zuchora (AZS Politechnika Opole)

K4 1000m – Adam Wysocki/ Karol Garbacz/ Patryk Gryko/ Marcin Garbacz (Sparta Augustów)

K1 500m – Anna Puławska (AZS-AWF Gorzów)

W drugim dniu oprócz rywalizacji seniorów na poznańskim torze regatowym rozgrywane były także Ogólnopolskie Regaty kajakowe juniorów i młodzików im. Rafała Piszcza - brązowego medalisty igrzysk olimpijski z Monachium, trzykrotnego olimpijczyka (1964, 1968, 1972) i wielokrotnego mistrza Polski oraz 9.Mistrzostwa Polski w Parakajakarstwie.

W finale C1 200m rozgrywanym w ramach MP Seniorów na drugi miejscu podium znalazła się Katarzyna Szperkiewicz (AZS-AWF Poznań), trzecia była Magda Stanny (Warta Poznań), a rywalizację wygrała Dorota Borowska (NOSiR Nowt Dwór Mazowiecki). W rywalizacji K2 200m po brązowy krążek sięgnęli: Marcin Nowacki i Stanisław Szafraniec (Posnania Poznań), zwyciężyła osada KKW 1929 Kraków w składzie Paweł Kaczmarek i Jacek Piech. W finale K2 200m po srebro popłynęły Karolina Naja i Małgorzata Puławska (Posnania Poznań), które przegrały jedynie z Dominiką Włodarczyk i Heleną Wiśniewską (Zawisza Bydgoszcz). Finał C2 200m podobnie jak na 500m został zdominowany przez poznańskie zawodniczki, które tym razem zajęły pierwsze cztery miejsca. Zwyciężyła osada AZS-AWF Poznań – Katarzyna Szperkiewicz/ Patrycja Mendelska, przed Magdą Stanny i Pauliną Grzelkiewicz (Warta Poznań) oraz siostrami Antos – Adrianną i Eweliną (AZS-AWF Poznań). W K2 mix 200m po złoto popłynęli Martyna Klatt i Sławomir Witczak (Energetyk Poznań), a po srebro Małgorzata Puławska i Stanisław Szafraniec (Posnania Poznań). Po srebro w C2 mix 200m popłynęli Patrycja Mendelska i Remigiusz Nowaczyk, a trzeci byli Katarzyna Szperkiewicz i Gilbert Paluch (obie osady AZS-AWF Poznań), zwyciężyła dwójka OKSW Olsztyn w składzie Julia Walczak i Tomasz Barniak. Po swój kolejny medal, tym razem srebrnego kruszcu popłynął w K1 5000m Bartosz Stabno (Posnania Poznań), który ustąpił pierwszeństwa jedynie Rafałowi Rosolskiemu (UKS Dojlidy Białystok). W K1 5000m na najniższym stopniu podium stanęła Anna Zagórska (OŚ AZS Politechnika Poznańska), zwyciężyła Beata Rosolska (UKS Kopernik Bydgoszcz). Po srebro w C1 5000m popłynęła Paulina Grzelkiewicz (Warta Poznań), która na mecie wyprzedziła m.in. Adriannę Antos (AZS-AWF Poznań), zwyciężyła zawodniczka AZS Politechniki Opole Aleksandra Jacewicz.

Trzecie miejsce w ramach regat im. Rafała Piszcza zajęła Amelia Milińska (Energetyk Poznań (zwyciężyła Kinga Chojnacka – Zryw Wolsztyn). W finale C1 500m zwyciężył Maksym Bashov (Posnania Poznań) przed swoim klubowym kolegą Bartłomiejem Gorniakiem i Maurycym Rusieckim (Warta Poznań). Również finał K1 1000m młodzików zdominowany został przez zawodników z Poznania, zwyciężył Szymon Szot, drugi był Igor Płaczek (obaj Posnania Poznań), a trzeci Kuba Wojciechowski (Energetyk Poznań). W finale C1 1000m młodzików zwyciężył Szymon Szmagaj (Posnania Poznań) przed Antonim Michalakiem i Krystianem Kubicą (obaj Warta Poznań). W C1 1000m juniorek mł. na podium stanęły trzy zawodniczki Posnanii: Karolina Seydlewicz, Zuzanna Kinast i Marta Brzezińska. W finale K1 1000m juniorek mł. zwyciężyła Matylda Kubiak (Warta Poznań),
a trzecia była Oliwia Klemczak (Energetyk Poznań). W finale C1 1000m juniorów mł. pierwsze miejsce zajął Eryk Wilga (Warta Poznań), drugi i trzeci był odpowiednio Jakub Nowicki i Szymon Sobczak (obaj Posnania Poznań). W K1 juniorów mł. pierwsze trzy miejsca należały do: Igora Wyszkowskiego (AZS-AWF Poznań), Jana Wiśniewskiego
i Maksymiliana Ziemskiego (obaj OŚ AZS Politechnika Poznańska). W C1 2000m zwyciężył Tomasz Jańczak przed Jakubem Piechockim (obaj Posnania Poznań). W K1 1000m młodziczek na drugim miejscu dopłynęła Wiktoria Loba (Posnania Poznań), zwyciężyła Julia Piasecka (Copal Trzcianka). W K1 2000m juniorek pierwsze trzy miejsca zajęły zawodniczki poznańskiego Energetyka: Natalia Wojciechowska, Weronika Aleksandrowicz i Weronika Jackowska.

Na pierwszym miejscu podium w ramach 9.Mistrzostw Polski w Parakajakarstwie stanął także Paweł Łukaszewicz (Start Poznań), który na mecie zameldował się przed swoim klubowy kolegą Tadeuszem Kasprzakiem. Na trzecim miejscu podium w VL3 stanął Zbigniew Olizarowicz  (zwyciężył Tomasz Moździerski (OTK Opole).