Wielkopolscy trenerzy – Jacek Heneczkowski


Przyszła pora na prezentacje trenera KS Posnania Poznań – Jacka Heneczkowskiego, związanego ze sportem od 1982 roku. Jako zawodnik w latach 1982 – 89 reprezentował barwy KS Posnania Poznań startując wielokrotnie w Mistrzostwach Polski. Jego pierwszym trenerem i jak do dzisiaj twierdzi „niedoścignionym wzorem” w tej profesji był trener Tadeusz Kasprzak.

Pracę zawodową rozpoczął od 1990 r. jako wychowawca i trener I klasy wielu wybitnych zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych.

W trakcie swojej kariery sprawował m.in. funkcje Wiceprezesa ds. sportowych Uczniowskiego Klubu Sportowego „Szóstka” (od 1996), w latach 1998-2014 przewodniczył Radzie Trenerów Wielkopolskiego Związku Kajakowego będąc jednocześnie członkiem Zarządu Wielkopolskiego Związku Kajakowego, a od 2012 roku do dzisiaj jest członkiem Zarządu Klubu Sportowego „Posnania”. Od 2009 roku pełni także funkcję trenera koordynatora Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego, z którą jest związany od 1999 roku.

Najważniejsze osiągnięcia sportowe zawodników prowadzonych w Klubie Sportowym „Posnania” Poznań:

  • 2006 r. Mistrzostwa Europy Juniorów – Ateny Zyta Zydorczak K4 500 m 6 m-ce
  • 2007 r. Mistrzostwa Świata Juniorów – Racice Zyta Zydorczak K4 500 m 4 m-ce, Agnieszka Kowalczyk K4 500 m 4 m-ce; Mateusz Olejniczak K4 1000 mPF; Adrian Wilkowski K4 1000 PF; Rafał Boruczkowski K4 1000 m PF
  • 2007 r. Mistrzostwa Europy Juniorów – Belgrad Zyta Zydorczak K4 500 m 2 m-ce; Agnieszka Kowalczyk K2 1000 m  1 m-ce; K4 500 m 2 m-ce; Mateusz Olejniczak K4 1000 m PF
  • 2009 r. Mistrzostwa Świata Juniorów – Moskwa Krzysztof Jarocki K2 1000 m 3 m-ce; Tomasz Filipiak K4 1000 m 3 m-ce
  • 2009 r. Mistrzostwa Europy Juniorów – Poznań Tomasz Filipiak K4 1000 m 2 m-ce; Krzysztof Jarocki K4 500 m 6 m-ce
  • 2010 r. Mistrzostwa Europy Juniorów Tomasz Filipiak K4 1000 m 10 m-ce; Mateusz Rychlik K2 1000 m 12 m-ce /ZSMS-Poznań/
  • 2011 r. Mistrzostwa Świata Juniorów – Brandenburg Mateusz Rychlik K4 1000 m 3 m-ce /ZSMS-Poznań/; Filip Kapustka K2 1000 m 11 m-ce
  • 2011 r. Mistrzostwa Europy Juniorów – Zagrzeb Mateusz Rychlik K4 1000 m 4 m-ce; Filip Kapustka K2 1000 m 6 m-ce
  • 2012 r. Mistrzostwa Europy Juniorów – Montemor O-Velho Karolina Pielin K2 1000 m 3 m-ce; Karolina Pielin K4 500 m 7 m-ce
  • 2013 r. Mistrzostwa Świata Juniorów – Ontario /Kanada/ Paulina Noga K4 500 m 5 m-ce /ZSMS-Poznań/; Mateusz Augustyniak K4 1000 m PF
  • 2013 r. Mistrzostwa Europy Juniorów – Poznań Paulina Noga K2 1000 m  3 m-ce; K4 500 m 3 m-ce /ZSMS-Poznań/; Mateusz Augustyniak K4 1000 m 3 m-ce
  • 2013 r. Młodzieżowe Mistrzostwa Europy – Poznań Karolina Pielin K1 500 m 16 m-ce
  • 2014 r. Mistrzostwa Świata Juniorów – Szeged /Węgry/ Damian Prentki K1 200m 11 m-ce /ZSMS-Poznań/
  • 2014 r. Mistrzostwa Europy Juniorów – Francja Damian Prentki K2 200 m 16 m-ce /ZSMS-Poznań/
  • 2015 r. Młodzieżowe Mistrzostwa Świata – Montemor O-Velho Anna Godek K1 500 m PF
  • 2015 r. Mistrzostwa Świata Juniorów – Montemor O-Velho Wojciech Tracz K2 200 m PF
  • 2015 r. Mistrzostwa Europy Juniorów – Rumunia Wojciech Tracz K2 200 m 8 m-ce
  • 2016 r. Mistrzostwa Świata Juniorów – Mińsk Wojciech Tracz K2 200 m 5 m-ce
  • 2016 r. Mistrzostwa Europy Juniorów – Plovdiv Wojciech Tracz K2 200 m 3 m-ce
  • 2016 r. Młodzieżowe Mistrzostwa Europy – Plovdiv Małgorzata Puławska K2 1000 m PF
  • Akademickie Mistrzostwa Świata – Montemor O-Velho Małgorzata Puławska K4 500 m 1 m-ce; K4 200 m 1 m-ce; Anna Godek K2 500 m 3 m-ce
  • 2017r. Mistrzostwa Świata Seniorów – Racice Bartosz Stabno K2 1000 m 8 m-ce; K4 500 m 12 m-ce
  • 2017r. Mistrzostwa Europy Seniorów – Plovdiv Bartosz Stabno K4 1000 m 2 m-ce
  • 2017r.  Młodzieżowe Mistrzostwa Świata – Pitesti  /Rumunia/ Małgorzata Puławska K1 1000 m PF
  • 2017r.  Mistrzostwa Świata Juniorów – Pitesti Wojciech Tracz K4 500 m 2 m-ce; K1 200 m 10 m-ce
  • 2017r.  Mistrzostwa Europy Juniorów – Belgrad /Serbia/ Wojciech Tracz K4 500 m 1 m-ce; K1 200 m 6 m-ce; Filip Nowaczyk K2 500 m 5 m-ce; K2 1000 m 7 m-ce
  • 2018 r. Młodzieżowe Mistrzostwa Świata: Plovdiv /Bułgaria/ Małgorzata Puławska K4 500m 2 m-ce, Małgorzata Puławska K1 500m  4 m-ce
  • 2018 r. Mistrzostwa Świata Juniorów:  Plovdiv /Bułgaria/ Marcin Jakubowski K4 500m 6 m-ce
  • 2018 r. Mistrzostwa Europy Juniorów: Auronzo /Włochy/ Marcin Jakubowski K4 500m 5 m-ce
  • 2019 r. Młodzieżowe Mistrzostwa Świata: Pitesti /Rumunia/ Małgorzata Puławska K4 500m  1 m-ce, Małgorzata Puławska K1 500m  2 m-ce, Filip Weckwert K2 1000m 9 m-ce
  • 2019 r. Mistrzostwa Świata Juniorów: Pitesti /Rumunia/  Stanisław Szafraniec K4 500m 7 m-ce
  • 2019 r. Młodzieżowe Mistrzostwa Europy: Racice /Czechy/ Małgorzata Puławska K4 500m 1 m-ce, Małgorzata Puławska K1 500m   2 m-ce, Filip Weckwert K1 1000m 9 m-ce
  • 2019 r. Mistrzostwa Europy Juniorów: Racice /Czechy/  Stanisław Szafraniec K1 500m 7 m-ce.
Oprócz w/w wyników na arenie międzynarodowej kajakarze Klubu Sportowego POSNANIA w 2019 roku odnieśli spektakularny sukces w regatach mistrzowskich rangi krajowej zdobywając w konkurencjach sprinterskich 21 medali wszystkich kategorii wiekowych, w tym 9 tytułów Mistrza Polski oraz 290 punktów w Systemie Sportu Młodzieżowego.
Wspomniane wyniki były efektem wielkiego zaangażowania i pełnej pasji pracy trenerów: Ewy Heneczkowskiej, Tadeusza Kasprzaka, Jacka Heneczkowskiego oraz znaczącego wsparcia udzielanego przez Zarząd KS Posnania z Prezesem Waldemarem Witkowskim na czele.

Oprócz pracy trenerskiej Jacek Heneczkowski zawsze starał się pomagać zawodnikom będącym w trudnej sytuacji materialnej i życiowej poprzez diagnozowanie ich sytuacji rodzinnej i aktywny udział w rozwiązywaniu problemów.

W swojej pracy zawodowej wyznaje zasadę, że zawsze na pierwszym miejscu musi być Zawodnik, a dopiero na drugim jego wynik sportowy. Dzięki temu może być TRENEREM z całą „głębią” tego słowa, a nie tylko „treserem” Zawodników.

Wieloletnia działalność społeczna i praca w sporcie Jacka Heneczkowskiego została doceniona przez władze państwowe, które w 2018 roku uhonorowały  w/wymienionego następującymi Odznaczeniami:
– Brązowym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
– Srebrną Odznaką za Zasługi dla Sportu przyznaną przez Ministra Sportu i Turystyki
Wszystkich chętnych zapraszamy na treningi do KS Posnania Poznań (rok założenia: 1907r.)

Adres przystani: ul. Wioślarska 72, 60-101 Poznań

Kontakt: Trener 601707890

Dni i godziny treningów: poniedziałek – piątek 16:00, sobota 10:00

autor: Maciej Młodzik