Wielkopolska zwycięża w klasyfikacji klubowej Mistrzostw Polski w kajakarstwie

Na poznańskim Torze Regatowym Malta zakończyły się trzydniowe zmagania wodniaków w ramach 26. Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych i Mistrzostwa Polski Juniorów.

W klasyfikacji klubowej Mistrzostw Polski juniorów młodszych zwyciężyła Posnania Poznań przed AZS-AWF Poznań i Zawiszą Bydgoszcz. W punktacji województw najlepsza okazała się Wielkopolska przed województwem Kujawsko-Pomorskim i Zachodniopomorskim. Natomiast w klasyfikacji klubowej Mistrzostw Polski juniorów zwyciężyła Zawisza Bydgoszcz przed AZS-AWF Poznań i UKS Silvant Kajak Elbląg. W klasyfikacji województw zwyciężyło województwo Kujawsko-Pomorskie przed Wielkopolskim i Warmińsko-Mazurskim.

W pierwszym dniu zawodów wspaniale zaprezentował się Jarosław Kajdanek (Energetyk Poznań), który nie dał szans rywalom w finale K1 500m juniorów mł.. Na pierwszym miejscu podium w C1 500m juniorów mł. stanął także Piotr Kujawa (AZS-AWF Poznań). Po złoto w konkurencji K4 500m juniorek mł. popłynęła osada AZS-AWF Poznań w składzie Zuzanna Gościniak/ Lena Kosmaczewska/ Oliwia Kubis/ Amelia Ludwis. Na pierwszym miejscu podium stanęły również Marta Brzezińska i Zuzanna Kinast (Posnania Poznań), które w konkurencji C2 500m juniorek mł. wyprzedziły m.in. zawodniczki Warty Poznań Bernadette Glabus oraz Patrycję Goźniewską; podium uzupełniła osada Wiskordu Szczecin. W C2 500m juniorów na pierwszych dwóch miejscach uplasowali się zawodnicy Posnani Poznań – złoto dla Jakuba Nowickiego i Szymona Sobczaka, srebro dla Kacpra Grzelskiego i Filipczaka.

Po srebro w K1 500m juniorek popłynęła Weronika Waligóra. Zawodniczka AZS-AWF Poznań na mecie musiała uznać wyższość jedynie Magdaleny Szczęsnej (Jezioro Tarnobrzeg). Na drugim miejscu podium stanęła również dwójka Stomila Poznań – Tymoteusz Sobczyk/ Wiktor Mazanka, która w finale K2 500m juniorów mł. do mety przypłynęła za osadą Zawiszy Bydgoszcz (Krystian Błoński i Paweł Słowiński); na trzecim miejscu podium stanęli zawodnicy Posnani Poznań – Mateusz Pietrzak i Nicholas Scibilia.

Na trzecim miejscu podium stanęły kanadyjkarki Posnani Poznań – Aleksandra Glaeser i Luiza Fechner, które w finale C2 500m juniorek przegrały z osadą Zawiszy Bydgoszcz (Amelia Braun i Natalia Marońska) i MKSW Trzebini (Elżbieta Łoboziak i Anna Topa). Również po brązowy medal popłynęła osada K4 500m juniorów mł. w składzie: Hubert Bączyk/ Wiktor Pacholak/ Mikołaj Rechul i Mikołaj Mermela (zwyciężyła czwórka Zawiszy Bydgoszcz: Jakub Gaszak/ Nikodem Bartoszak/ Marcel Rozmarynowski i Kacper Kowalski).

Pozostali zwycięzcy pierwszego dnia zawodów:

K2 500m juniorek mł. – Zofia Korpalska/ Nicole Ziniewicz (Zawisza Bydgoszcz)

K2 500m juniorek – Klaudia i Oliwia Bębenek (Spójnia Warszawa)

C1 500m juniorek – Natalia Marońska (Zawisza Bdgoszcz)

K1 500m juniorów – Przemysław Rojek (Silvant Kajak Elbląg)

K2 500m juniorów – Igor Drewniak/ Jan Paszek (Czechowice-Dziedzice)

C1 500m juniorów – Miłosz Polaczek (Orzeł Wałcz)

C2 500m juniorów – Juliusz Kitewski/ Damian Sadowski (Zawisza Bydgoszcz)

W drugim dniu imprezy wspaniale zaprezentowała się Karolina Seydlewicz (Posnania Poznań), która w konkurencji C1 500m juniorek mł. zdeklasowała rywalki wygrywając z drugą na mecie zawodniczką Zawiszy Bydgoszcz – Oliwią Kordalską o niepełna 5 sekund. Po swoje drugie złoto popłynął Jarosław Kajdanek. Zawodnik poznańskiego Energetyka o ponad 3 sekundy wyprzedził drugiego na mecie Krystiana Błońskiego (Zawisza Bydgoszcz). Złote krążki zawisły również na szyjach Aleksandra Woronkiewicza, Igora Wyszkowskiego, Adama Mańkowskiego i Huberta Bączyka – AZS-AWF Poznań. W tej konkurencji (K4 1000m juniorów mł.) na trzecim miejscu stanęli ich klubowi koledzy: Marcin Opielewicz, Mikołaj Wąsowicz, Jan Wiśniewski i Aleksander Zieliński. Po swoje drugie złoto tym razem w C2 1000m juniorów popłynęli zawodnicy Posnani Poznań Jakub Nowicki i Szymon Sobczak, brązowy medal trafił do ich kolegów z klubu Kacpra Klaka i Jakuba Gniota.

Ponownie na drugim miejscu podium, tym razem na w K1 1000m juniorek stanęła Magdalena Waligóra (AZS-AWF Poznań, która znów musiała uznać wyższość jedynie Magdaleny Szczęsnej (Jezioro Tarnobrzeg).

Na drugim miejscu podium stanęli Kacper Konieczny i Wiktor Walkowiak, którzy w finale K2 1000m juniorów mł. do mety przypłynęli za osadą Zawiszy Bydgoszcz (Jakub Gaszak i Paweł Słowiński); na trzecim miejscu podium stanęli zawodnicy Stomila Poznań – Tymoteusz Sobczyk/ Wiktor Mazanka.

Po złotym medalu na 500m Piotr Kujawa (AZS-AWF Poznań) w C1 1000m juniorów mł. przegrał jedynie z Kacprem Sieradzanem (Wiskord Szczecin); trzeci do mety dopłynął Eryk Wilga (Warta Poznań).

Na trzecim miejscu podium w C2 1000m juniorów stanęli Kacper Bogajczyk i Dawid Kozio (AZS-AWF Poznań), zwyciężyła osada KKS Nowa Sól – Krystian Hołdak i Gracjan Michalak.

Pozostali zwycięzcy drugiego dnia zawodów:

K1 500m juniorek mł. – Zofia Korpalska (Zawisza Bydgoszcz)

K2 1000m juniorek – Zuzanna Ławnikowicz/ Alicja Nowicka (Zawisza Bydgoszcz)

K1 1000m juniorów – Przemysław Rojek (Silvant Kajak Elbląg)

K2 1000m juniorów – Dominik Wawer/ Adrian Zychowicz (GPower Gorzów)

C1 1000m juniorów – Damian Sadowski (Zawisza Bydgoszcz)

W trzecim dniu zawodów wspaniale zaprezentowały się Zuzanna Gościniak i Oliwia Kubis. Osada AZS-AWF Poznań w konkurencji K2 3000m juniorek mł. wyprzedziła m.in. załogi Włókniarza Chełmża i Zrywu Wolsztyn. W C1 5000m juniorów mł. zwyciężył Eryk Wilga (Warta Poznań), a na trzecim miejscu podium znalazł się Kacper Filipczak (Posnania Poznań). Złoto w K2 5000m juniorów mł. wywalczyła również osada AZS-AWF Poznań w składzie Igor Wyszkowski i Aleksander Woronkiewicz. Na najniższym stopniu podium stanęli Kacper Konieczny i Nicholas Scibilia – Posnania Poznań. Najszybsza w finale K1 200m juniorek była Weronika Waligóra (AZS-AWF Poznań). Na najwyższym stopniu podium w C1 5000m juniorów stanął Kacper Bogajczyk (AZS-AWF Poznań); trzeci był Tomasz Janczak (Posnania Poznań).

Do złota na 500m dziś Karolina Seydlewicz dołożyła srebro tym razem w C1 3000m juniorek mł.. Przed zawodniczką Posnanii Poznań na mecie zameldowała się jedynie Oliwia Kordalska (Zawisza Bydgoszcz). Na drugim miejscu podium w C2 200m juniorek stanęły również juniorki AZS-AWF Poznań – Wiktoria Musialska i Weronika Wiśniewska; wygrała osada Zawiszy Bydgoszcz – Amelia Braun i Natalia Marońska.

Po swój drugi brązowy medal popłynęli Jakub Gniot i Kacper Klak (Posnania Poznań). W tej konkurencji – C2 5000m juniorów mł. zwyciężyła osada z Nowej Soli – Gracjan Mania i Maksymilian Turczyn. Na trzecim miejscu podium stanął również w konkurencji K1 200m juniorów Marcin Nowacki (Posnania Poznań); zwyciężył Wojciech Pilarz (Czechowice-Dziedzice). Na trzecim miejscu w C1 200m juniorek zameldowała się również Klaudia Szolc (AZS-AWF Poznań); zwyciężyła Amelia Braun (Zawisza Bydgoszcz). Po brązowy medal w K2 200m juniorów popłynęli także Tomasz Koperski i Marcin Nowacki (Posnania Poznań); zwyciężyła osada w składzie Janusz Dawid/ Wojciech Pilarz (Czechowice-Dziedzice).